İlklerimiz

İlklerimiz

Ön üretimli yapı sistemlerini kurulduğumuz günden bugüne yaptığımız yatırımlarla ve AR-GE çalışmalarıyla sürekli geliştirerek sektörü birçok ilkle tanıştırdık.

Katlanır Konteyner

Katlanır Konteyner

Tasarım ve patenti bize ait dikey ve yatay olarak farklı şekillerde katlanan altı adet demonte konteyner modeline sahibiz. Depolama ve lojistikten tasarruf sağlayan bu modeller pratikliği ile sektörde çığır açmıştır. Vekonar modeli 2012 yılında Design Turkey İyi Tasarım Ödülü'ne layık görülmüştür.

Yalın Üretim Sistemi: Kaizen

Konteyner üretiminde hızı artırıp akış sürecini kısaltarak kalite, maliyet ve teslimat performansını iyileştiren yalın üretim sistemi, Kaizenle üretim yapıyoruz. Bu sistem en az zaman kaybıyla konteyner üretmeyi sağlıyor. Raylı sistem konteyner montaj hatları sayesinde benzerlerinden çok daha yüksek hızda üretim imkânı sunuyor.
Yalın Üretim Sistemi: Kaizen


Dikme ve Diyagoneller

Dikme ve Diyagoneller
ÜR-GE çalışmalarımız sonucu geliştirdiğimiz tasarımı ve patenti bize ait olan dikme ve diyagonaller sayesinde, konteyner ve prefabrik yapıları hem çok katlı yapabiliyor, hem de doğru hesaplamayla bu yapı sistemlerinin kar, rüzgar ve depreme karşı dayanıklılığını sağlıyoruz. İlave dikme ve diyagoneller, bu yapıları farklı iklim ve bölgelere uygun hale getirerek hem dinamik hem statik yükleri karşılamış oluyor. Yani sıcak iklime göre üretilen bir konteyner ilave olarak kullanılabilecek dikme ve diyagonellerle soğuk bölgelerde de kullanılır hale getiriliyor.

Know-How İhracatı

2018 yılında ilk know-how ihracatını yaparak Afganistan’da ülke genelinde prefabrike binalar inşa edebilecek son teknolojilerle donatılmış bir fabrika kurduk. Bu süreçte Afganistan’dan gelen teknik ekibe prefabrike yapıların imalat ve montajı hakkında iki ay eğitim, fabrika açılışı sonrası da bir yıl boyunca teknik danışmanlık verdik.
Know-How İhracatı


Neopan Kompozit Panel Sistem

Neopan Kompozit Panel Sistem
Neopan, uzun yıllara dayanan ÜR-GE çalışmalarımızla 2009 yılında geliştirdiğimiz prefabrik yapılara özgü açılımları barındıran tam otomatik duvar üretim hattıdır. Tam otomatik panel hattında üretilen 1,25 cm genişliğindeki kompozit veya sandviç panellerin kullanıldığı yapılar, Neopan Panel Sistem teknolojisiyle üretilir. Bu paneller farklı iklim tipleri için ideal izolasyon değerlerini sağlar ve çok hızlı kurulur.

Köşe Küreleri

Kendi geliştirdiğimiz tasarım ve patenti bize ait olan yaşam konteyneri köşe küreleri, sahada montaj aşamasında özel bağlantı elemanlarımızın da yardımıyla konteynerleri birbirine bağlıyor. Konteynerler yan yana ve üst üste geldiklerinde küre bağlantı noktalarından bağlantı elemanları ile birleştirilerek binalar oluşturuluyor. Ayrıca köşe küreleri, yurt dışı sevkiyatlarında, demonte konteynerlerin birbirlerine bağlantı elemanları ile bağlanarak özel paketleme sistemi sayesinde depolama ve lojistikten avantaj sağlamamıza yardımcı oluyor.
Köşe Küreleri


Hafif Çelik Yapı Sistemi

Hafif Çelik Yapı Sistemi
Hafif çelik yapı sistemini 2000 yılında ilk kez Yapı Fuarında kaynaksız yapı teknolojisiyle inşa ettiğimiz hafif çelik evle Türkiye’yle tanıştırdık. Ve o günden beri, bu yapı sistemi gerek kamu gerek özel kurumlar gerekse bireysel kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Hafif Çelik Yapı teknolojisi; proje ve statik hesap sürecinin, özel olarak geliştirilen yazılımlar ve üretimde sahip olunan teknoloji gücüyle çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Bakanlık Onaylı AR-GE Merkezi

2019 yılında ön üretimli yapı sektöründe T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan ilk AR-GE merkezini kurduk.
Bakanlık Onaylı AR-GE Merkezi


Dört Katlı Konteyner

Dört Katlı Konteyner
İstanbul’daki şantiye mobilizasyonu projesinde çözüm odaklı yaklaşımımızla müşterinin ihtiyacına yönelik yaptığımız statik hesaplamalar sonucunda, Türkiye’de ilk dört katlı konteyner yapımını gerçekleştirdik.

Hafif Çelik Mimari Detay Kitabı

2008 yılında ön üretimli yapı sektöründe bir ilk olan hafif çelik binaların detaylarının ve uygulamalarının nasıl yapılacağını gösteren, uzmanlık ve bilgi birikimimizi aktardığımız 350 sayfalık Hafif Çelik Mimari Detay kitabını oluşturduk. Rehber niteliğinde olan bu kitap sürekli güncellenmekte mimar, mühendis ve uygulamacılara yol göstermekte, montaj takip ve kontrollerini kolaylaştırmaktadır.
Hafif Çelik Mimari Detay Kitabı


Turquality

Turquality
2017 yılında Türk markalarının yurt dışı pazarlarındaki gücünü ve hacmini artırmayı teşvik eden Turquality programına kabul edildik.

Fugalı Panel Sistem

Grup markamız Nestavilla ile prefabrik konutların estetik değerini artırmak ve yüksek izolasyon düzeyine ulaştırmak için geliştirdiğimiz ve patenti bize ait olan Fugalı Panel Sistemi, konut projelerinde ve çok amaçlı yapılarda kullanıyoruz.
Fugalı Panel Sistem


Dört Katlı Hafif Çelik Konut Projesi

Dört Katlı Hafif Çelik Konut Projesi
Vekon uzmanlığı ile yaptığımız statik hesaplamalar sonucu, Venezuela toplu konut projesinde ilk kez bir Türk firması olarak dört katlı hafif çelik binalar inşa ettik.

Vefa Akademi

Vefa Group bünyesinde 2012 yılında kurulan Vefa Akademi’de ön üretimli yapı sistemlerini ve bu sistemlerle bir projenin nasıl çözüleceğini anlattığımız özel eğitimler verdik. Eğitim kitapları hazırladık. Ön üretimli yapı sektörünün okulu olarak çok sayıda mühendis, mimar, teknik ve montaj personelinin sektörel anlamda geliştirilmesini sağladık.
Vefa Akademi


Modül WC ve Modül Banyo Tasarımları

Modül WC ve Modül Banyo Tasarımları

Modül WC, özellikle şantiye mobilizasyonunda, acil yerleşim yapılarında ve halka açık alanlarda kullanılmak üzere 300x700 cm konteyner ebatlarında geliştirilen, tasarımı bize ait, içinde engelli wc ile birlikte beş adet tuvaletten ve bebek bakım odasından oluşan bir ünitedir.

Doğaya ve bulunduğu yere uyum sağlaması düşünülerek, ürünün cephesinde fibercement malzemeye görsel baskı yapılabilmektedir. Tasarım ve patenti bize ait modül banyo; duş teknesi ve lavabodan oluşmaktadır. İnce işleri tamamlanmış, vitrifiyeleri yerleştirilmiş ve elektrik ve mekanik tesisatı bitmiş şekilde sevk edilen hazır modüler ünitelerdir.

Our web site is being renewed
vekon@vekon.com.tr
notre site web est en cours de renouvellement
vekon@vekon.com.tr