Hafif Çelik

Türkiye’de öncüsü olduğumuz, mimari ve mühendislik çözümleriyle tamamen kendine has kurgulanan bu sistemin gelişmesi ve yaygınlaşması için sektöre katkılarımız devam ediyor.

Hafif çelik yapı sistemi kalıcı, dayanıklı, esnek ve sağlam endüstriyel bir yapı sistemidir. Mimari ve mühendislik çözümler ile tamamen kendine has kurgulanır ve çoğunluğu fabrikada kontrollü bir şekilde üretilir. Duvar, çatı ve izolasyon değerleri bölgenin iklimine uygun olması için özel olarak hesaplanır.
Hafif çelik yapı sisteminin sunduğu avantajlar, sistemin dünyada hızla yaygınlaşmasını ve çok geniş bir kullanım alanına ulaşmasını sağlamıştır. Ülkemizde de çelik yapılara olan bilinç gün geçtikçe artmaktadır. Hafif çelik yapı sistemini 2000 yılında ilk kez Yapı Fuarında Türkiye’yle tanıştırdık ve o günden beri hafif çelik yapı sistemi gerek kamu gerek özel kurumlar gerekse bireysel kullanıcılar nezdinde kabul görmektedir. 2008 yılında çelik yapı sistemleri için 350 sayfalık özel Mimari Detay kitabını hazırladık. Hazırlanan bu kitap ülkemizin dört farklı iklim bölgesine göre farklı malzeme alternatifiyle çatı, duvar ve ara kat gibi tüm detayları kapsamaktadır. Rehber niteliğinde olan bu kitap sürekli güncellenerek mimar, mühendis ve uygulamacılara yol göstermekte, üretimin takip ve kontrollerini kolaylaştırmaktadır. Bu şekilde bütün detayları proje aşamasında çözerek belirsizliklerin tamamını ortadan kaldırma ve uygulamadaki hata payını minimize etmekte, böylece sahada projenin doğru uygulanması mümkün olmaktadır. Bu sistem, 2018 yılındaki deprem yönetmeliğiyle üç kata kadar konut yapımı için kullanılmaktadır. Hafif çelik ve yapısal çeliğin birlikte kullanıldığı hibrit sistem ile de okul, hastane gibi çok katlı yapılar inşa edilebilmektedir. Türkiye’de hafif çelik yapıyla ilgili bilincin daha da artması 2020 Elâzığ ve Malatya depremi sonrası olmuştur. TOKİ’nin talebiyle sektör temsilcilerinin bir araya gelmesiyle çelik yapı şartnamesi oluşturulmuştur. Biz de sektör deneyimimiz ve çelik yapı alanındaki uzmanlığımızla bu şartnamenin oluşturulmasında belirleyici bir rol oynadık.

Hafif Çeliğin Avantajları

Hafif çelik proje ve statik hesap sürecini, özel olarak geliştirdiğimiz yazılımlar ve üretimde sahip olduğumuz teknoloji gücüyle çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Üretim sürecinde, yüksek kapasiteli alanının en iyisi ülkelerden ithal ettiğimiz makine ve ekipmanları kullanıyoruz. Galvanizli hafif çelik yapı üretim sürecini, tamamen bilgisayarlı sistemlerle kontrol ediyor, insan hatasını ve mekanik hata olasılığını ortadan kaldırıyor ve uluslararası standartlara uygun üretim yapıyoruz.
Pratiklik
Estetik ve Konfor
Deprem Güvenliği
Ekoloji ve İklim

Hafif Çelik Sistemle Gerçekleştirilen Projelerimiz

Manisa TOKİ Köy Evleri

Manisa/Akhisar-Saruhanlı

Artvin TOKİ Köy Evleri

Artvin/Yusufeli

Afyon TOKİ Köy Evleri Projesi

Gebze Devlet Hastanesi

Kocaeli/Gebze

İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Hastanesi

İstanbul/Avcılar-Fatih

Burkina Faso Yurt Binası

Burkina Faso

Arjantin Toplu Konut Projesi

Arjantin/Patagonya

Bursa Teknosab İdari Ofis Binaları

Malezya Petrol İşletmesi Mühendis Lojmanları

Malezya/Johor

Dubai Meydan Projesi

BAE/Dubai

Kilis Konteyner Kent Sosyal Tesis Binaları

Türkmenistan Sosyal Tesis Binaları

Türkmenistan
22 Kayıt
Our web site is being renewed
vekon@vekon.com.tr
notre site web est en cours de renouvellement
vekon@vekon.com.tr